Předkupní právo

Položte umělé inteligenci další dotazy

Předkupní právo je právní institut, který poskytuje určité osobě (předkupníkovi) právo přednostně koupit věc, pokud ji její vlastník (dlužník) hodlá prodat třetí osobě. Tento článek se zaměřuje na různé aspekty předkupního práva podle českého občanského zákoníku.

Předkupní právo ve spoluvlastnictví

Založení spoluvlastnictví a předkupní právo

Pokud bylo spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností, kterou spoluvlastníci nemohli ovlivnit, mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo k podílu, který některý ze spoluvlastníků převádí. Toto právo trvá po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Výjimkou je převod podílu jinému spoluvlastníku, manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé (§ 1124 odst. 1).

Bezúplatný převod podílu

Předkupní právo se uplatňuje i v případě, že spoluvlastník převádí svůj podíl bezúplatně. V takovém případě mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu (§ 1124 odst. 2).

Předkupní právo při kupní smlouvě

Povinnost nabídnout věc předkupníkovi

Pokud si předkupník ujedná předkupní právo k věci, vzniká dlužníku povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi, pokud by ji chtěl prodat třetí osobě (§ 2140 odst. 1). Předkupní právo lze rozšířit i na jiné způsoby zcizení a lze jej ujednat i mimo souvislost s kupní smlouvou (§ 2140 odst. 2).

Smlouva s koupěchtivým

Povinnost prodávajícího nabídnout věc předkupníkovi ke koupi dospěje uzavřením smlouvy s koupěchtivým (§ 2143).

Neúčinnost ujednání vůči předkupníkovi

Ujednání mezi prodávajícím a koupěchtivým, že od smlouvy odstoupí, pokud předkupník uplatní své právo, nebo že se závazek změní nebo zruší, pokud předkupník své právo neuplatní, jsou vůči předkupníkovi neúčinná (§ 2146).

Smlouva s rozvazovací podmínkou

Pokud koupěchtivý věděl nebo musel vědět o předkupním právu, platí, že smlouva je uzavřena s rozvazovací podmínkou uplatnění předkupního práva (§ 2145).

Předkupní právo jako právo věcné

Práva předkupníka

Je-li předkupní právo zřízeno jako právo věcné, může se předkupník domáhat vůči nástupci druhé strany, aby mu věc za příslušnou úplatu převedl (§ 2144 odst. 1). Pokud nástupce nabude vlastnické právo k věci jiným způsobem, přechází na něj povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi za podmínek, kterými byl vázán jeho předchůdce (§ 2144 odst. 2). Nekoupí-li předkupník nabídnutou věc, zůstává mu předkupní právo zachováno (§ 2144 odst. 3).

Předkupní právo několika osob

Pokud předkupní právo náleží několika osobám společně, mohou je uplatnit jen v celku. Pokud však předkupní právo některé z nich zanikne nebo je neuplatní, mohou zbývající předkupníci předkupní právo uplatnit v celku (§ 2141).

Předkupní právo k pozemku a stavbě

Právo stavby

Stavebník má předkupní právo k pozemku a vlastník pozemku má předkupní právo k právu stavby. Pokud si strany ujednají něco jiného, zapíše se to do veřejného seznamu (§ 1254).

Přechodná ustanovení

Vlastník pozemku, na němž je zřízena stavba, která není podle dosavadních právních předpisů součástí pozemku, má ke stavbě předkupní právo a vlastník stavby má předkupní právo k pozemku. Předkupní právo vlastníka pozemku se vztahuje i na podzemní stavbu na stejném pozemku, která je příslušenstvím nadzemní stavby. K ujednáním vylučujícím nebo omezujícím předkupní právo se nepřihlíží (§ 3056 odst. 1). Pokud lze část pozemku se stavbou oddělit, aniž to podstatně ztíží jejich užívání, vztahuje se předkupní právo jen na část pozemku nezbytnou pro výkon vlastnického práva ke stavbě (§ 3056 odst. 2).

Předkupní právo k jednotce

První převod jednotky

Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, má nájemce bytu předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu. To platí i v případě nájmu nebytového prostoru, pokud byl pronajat v souvislosti s bytem v tomtéž domě. Předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemce nabídku do šesti měsíců od její účinnosti (§ 1187 odst. 1). Pokud je nájemcem právnická osoba, toto ustanovení se nepoužije (§ 1187 odst. 2).

Závěr

Předkupní právo je důležitým nástrojem ochrany práv spoluvlastníků, nájemců a dalších osob, které mají zájem na přednostním nabytí určité věci. Občanský zákoník poskytuje podrobnou úpravu tohoto institutu, která zajišťuje spravedlivé a transparentní podmínky pro jeho uplatnění.

Ustanovení občanského zákoníku

§ 1124

(1) Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

(2) Předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva.

§ 2140Předkupní právo

(1) Ujedná-li si předkupník k věci předkupní právo, vzniká dlužníku povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi, pokud by ji chtěl prodat třetí osobě (koupěchtivému).

(2) Předkupní právo lze zvláštním ujednáním rozšířit i na jiné způsoby zcizení. Předkupní právo lze také ujednat i mimo souvislost s kupní smlouvou.

§ 1254

Stavebník má předkupní právo k pozemku a vlastník pozemku má předkupní právo k právu stavby. Ujednají-li si strany něco jiného, zapíše se to do veřejného seznamu.

§ 2144

(1) Je-li předkupní právo zřízeno jako právo věcné, opravňuje předkupníka domáhat se vůči nástupci druhé strany, jenž věc nabyl koupí nebo způsobem postaveným ujednáním o předkupním právu koupi na roveň, aby mu věc za příslušnou úplatu převedl.

(2) Nabude-li nástupce vlastnické právo k věci jiným způsobem, přechází na něho povinnost nabídnout předkupníkovi věc ke koupi za podmínek, kterými byl vázán jeho předchůdce.

(3) Nekoupí-li předkupník nabídnutou věc, zůstává mu předkupní právo zachováno.

§ 2141

Náleží-li předkupní právo několika osobám společně, mohou je uplatnit jen v celku. Zanikne-li však předkupní právo některé z nich, nebo neuplatní-li je, mohou zbývající předkupníci předkupní právo uplatnit v celku.

§ 3056

(1) Vlastník pozemku, na němž je zřízena stavba, která není podle dosavadních právních předpisů součástí pozemku a nestala se součástí pozemku ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona, má ke stavbě předkupní právo a vlastník stavby má předkupní právo k pozemku. Předkupní právo vlastníka pozemku se vztahuje i na podzemní stavbu na stejném pozemku, která je příslušenstvím nadzemní stavby. K ujednáním vylučujícím nebo omezujícím předkupní právo se nepřihlíží.

(2) Lze-li část pozemku se stavbou oddělit, aniž to podstatně ztíží jejich užívání a požívání, vztahuje se předkupní právo jen na část pozemku nezbytnou pro výkon vlastnického práva ke stavbě.

§ 1187

(1) Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, má nájemce bytu předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu. To platí i v případě nájmu nebytového prostoru, pokud byl pronajat v souvislosti s bytem v tomtéž domě. Předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemce nabídku do šesti měsíců od její účinnosti.

(2) Je-li nájemcem právnická osoba, ustanovení odstavce 1 se nepoužije.

§ 2146

Ujedná-li prodávající s koupěchtivým, že od smlouvy s ním odstoupí, pokud předkupník uplatní své právo, nebo že se závazek změní nebo zruší, pokud předkupník své právo neuplatní, jsou taková ujednání vůči předkupníkovi neúčinná. K opačnému ujednání se nepřihlíží.

§ 2143

Povinnost prodávajícího nabídnout věc předkupníkovi ke koupi dospěje uzavřením smlouvy s koupěchtivým.

§ 2145

Věděl-li koupěchtivý o předkupním právu nebo musel-li o něm vědět, platí, že smlouva je uzavřena s rozvazovací podmínkou uplatnění předkupního práva.