Předkupní právo spoluvlastníků

Položte umělé inteligenci další dotazy

Předkupní právo spoluvlastníků je důležitým právním institutem, který chrání spoluvlastníky nemovitostí a jiných majetků před nechtěnými změnami ve spoluvlastnictví. Tento článek se zaměřuje na vysvětlení předkupního práva spoluvlastníků podle občanského zákoníku České republiky. Pro lepší pochopení rozdělíme článek do několika kapitol.

Co je předkupní právo?

Předkupní právo je právo určité osoby (předkupníka) být upřednostněna při koupi věci, kterou její vlastník (dlužník) hodlá prodat třetí osobě. Předkupní právo může být sjednáno smluvně nebo může vyplývat ze zákona.

Smluvní předkupní právo

Smluvní předkupní právo vzniká na základě dohody mezi předkupníkem a dlužníkem. Dlužník je povinen nabídnout věc předkupníkovi ke koupi, pokud by ji chtěl prodat třetí osobě (§ 2140 odst. 1). Předkupní právo lze rozšířit i na jiné způsoby zcizení nebo sjednat mimo souvislost s kupní smlouvou (§ 2140 odst. 2).

Zákonné předkupní právo

Zákonné předkupní právo vzniká přímo ze zákona a není třeba jej sjednávat smluvně. V občanském zákoníku je několik ustanovení, která upravují zákonné předkupní právo spoluvlastníků.

Předkupní právo spoluvlastníků

Obecné předkupní právo spoluvlastníků

Pokud bylo spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností, kterou spoluvlastníci nemohli ovlivnit, mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo k podílu, který některý ze spoluvlastníků převádí. Toto právo trvá po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví (§ 1124 odst. 1).

Výjimkou je převod podílu na jiného spoluvlastníka, manžela, sourozence nebo příbuzného v řadě přímé. Pokud si spoluvlastníci neujednají, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů (§ 1124 odst. 1).

Předkupní právo při bezúplatném převodu

Předkupní právo spoluvlastníků platí i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně. V takovém případě mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu (§ 1124 odst. 2).

Předkupní právo k zemědělskému závodu

Pokud vzniklo spoluvlastnictví k zemědělskému závodu pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností, mají spoluvlastníci předkupní právo k podílu, který některý ze spoluvlastníků převádí. Toto právo se vztahuje i na dědický podíl (§ 1125 odst. 1).

Výjimkou je převod podílu na osobu, která by byla dědicem podle zákonné posloupnosti, nebo na jiného spoluvlastníka. Předkupní právo se také neuplatní, pokud se spoluvlastník předkupního práva v písemné formě vzdal (§ 1125 odst. 2).

Přechodná ustanovení

Zákonné předkupní právo spoluvlastníků podle starého občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb.) zaniklo uplynutím jednoho roku ode dne nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Toto ustanovení se však nevztahuje na spoluvlastnictví k zemědělskému nebo rodinnému závodu (§ 3062).

Závěr

Předkupní právo spoluvlastníků je důležitým nástrojem, který chrání spoluvlastníky před nechtěnými změnami ve spoluvlastnictví. Je důležité si být vědom svých práv a povinností v rámci předkupního práva, aby bylo možné efektivně chránit své zájmy. Pokud máte jakékoli pochybnosti nebo otázky ohledně předkupního práva, doporučujeme konzultovat se s právním odborníkem.

Ustanovení občanského zákoníku

§ 1124

(1) Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

(2) Předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva.

§ 1125

(1) Vzniklo-li spoluvlastnictví k zemědělskému závodu pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu předkupní právo; předkupní právo se vztahuje i na dědický podíl. Neujednají-li si spoluvlastníci nebo spoludědicové, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

(2) Převádí-li spoluvlastník svůj podíl osobě, která by byla jeho dědicem podle ustanovení o zákonné posloupnosti dědiců, nebo jinému spoluvlastníku, odstavec 1 se nepoužije. To platí i v případě, že se spoluvlastník předkupního práva v písemné formě vzdal.

§ 1187

(1) Vznikla-li jednotka rozdělením práva k domu nebo pozemku na vlastnické právo k jednotkám, má nájemce bytu předkupní právo k jednotce při jejím prvním převodu. To platí i v případě nájmu nebytového prostoru, pokud byl pronajat v souvislosti s bytem v tomtéž domě. Předkupní právo zanikne, nepřijme-li nájemce nabídku do šesti měsíců od její účinnosti.

(2) Je-li nájemcem právnická osoba, ustanovení odstavce 1 se nepoužije.

§ 2141

Náleží-li předkupní právo několika osobám společně, mohou je uplatnit jen v celku. Zanikne-li však předkupní právo některé z nich, nebo neuplatní-li je, mohou zbývající předkupníci předkupní právo uplatnit v celku.

§ 2140Předkupní právo

(1) Ujedná-li si předkupník k věci předkupní právo, vzniká dlužníku povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi, pokud by ji chtěl prodat třetí osobě (koupěchtivému).

(2) Předkupní právo lze zvláštním ujednáním rozšířit i na jiné způsoby zcizení. Předkupní právo lze také ujednat i mimo souvislost s kupní smlouvou.

§ 3062

Zákonné předkupní právo spoluvlastníků podle § 140 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zanikne uplynutím jednoho roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. To neplatí v případě spoluvlastnictví k zemědělskému nebo rodinnému závodu.